آخرین به روز رسانی این مطلب مهرماه 1392

سلام

و مثل همیشه ، بازم من آرزو  میکنم که همه کسانی که میان تو این وبسایت ، بهشون خوش  بگذره و مطالب براشون خسته کننده نباشه .


این پست رو اختصاص میدم به CV  و Resume (رزومه )

خوب قبل از هر چیز باید یک مطلب رو بگم خدمتتون ، اینکه ، شما وقتی میرین در سایت ها و میخواهید در مورد دانشگاههای مالزی اطلاعات بگیرید ، خیلی سایت به چشمتون میخوره ، که در این مورد نوشته اند ، که این رو خودم هم تجربه کرده ام .

و برای ثبت نام در دانشگاههای مالزی ، در مقاطع فوق لیسانس و دکترا ، داشتن یک CV  و Resume  ، لازم و اجباری هست .

ولی بعضی از دوستان هنوز تفاوت بین CV  و Resume  (رزومه) رو نمیدونند ، و در همه سایتهایی هم که گفتم بهتون ، متاسفانه کسی به این موضوع اشاره نکرده .

من اینجا بهتون میگم که CV  و Resume  (رزومه) ، یعنی چی و چه تفاوتی با هم دارند و برای چه جاهایی استفاده میشه و برای دانشگاههای مالزی شما باید کدوم رو تنظیم کنید .

و همچنین در اخر این پست هم بهتون میگم که چطوری شما یک CV  و یا یک Resume (رزومه) بنویسید .


رزومه ( Resume) چیست :

کلمه Resume  یک کلمه انگلیسی هست و در زبان فارسی به معنای ، چکیده و خلاصه تجربیات هست ، و با CV متفاوت هستش .

روزمه در واقع مختص افراد غیر دانشگاهی هست ، که میخوان برن یه جایی استخدام بشن ، همون طور که از معنی این کلمه پیداست ، یعنی اینکه ، شما اون شرکت و کارخونه ای که میخوائین برین کار کنید و یا استخدام بشین ، باید خلاصه تجربیات و کارهایی رو که کردین ، یا به عبارتی ، خلاصه سوابق کارتون رو به اون شرکت نشون بدین ، که به این خلاصه کارهای قبلی و تجربیات شما ، میگن Resume (رزومه) .

این رزومه رو معمولا باید توی 2 تا برگه بنویسید ، مثلا اگه 2 سال جوشکار بودین ، فقط باید بنویسید سابقه 2 سال جوشکاری ، همین و بس ، ولی تو ایران طرف میاد مینویسه سابقه 2 سال جوشکاری ، بعد 3 صفحه هم خاطرات اون 2 سال رو مینویسه ، و فکر میکنه با این کار مدیر شرکت ، الان سریع استخدامش میکنه .

حالا علاوه بر ایم 2 تا برگ ، معمولا اونهایی که سابقه کارشون یه کم پیچیده و زیاد هستش ، یک برگ دیگه زیر همین 2 تا برگ اضافه میکنند ، که بهش میگن  Cover Letter  که رو این برگه مثلا طرف اهدافش و از کارش مینویشه و یک سری توضیحات لازم دیگه .

خوب این از رزومه ، و بریم سراق سی وی ، ببینیم این چه موجودیه دیگه .


 سی وی  (CV) چیست :

در واقع C  و V هر کدومشون ، حرف اول یک کلمه انگلیسی هستند . V اولین حرف کلمه  Curriculum هست و C  هم ، اولین حرف کلمه Vitae  هستش .

اگه این 2 تا حرف رو بذارید کنار هم ، بهش میگن CV .

حالا معنی این 2 تا کلمه یعنی چی ؟

در واقع کلمه Curriculum   ، به معنی ، برنامه اموزشی و تحصیلی ، یا برای معنی ، خوبتر ، یعنی برنامه ها و یا سوابق اموزشی و تحصیلی و تحقیقاتی که داشتین .

و کلمه Vitea  به معنی سوابق کاری ، یا به عبارتی همون رزومه .

حالا شما این دوتا کلمه رو که بذارین کنار هم ، که بیشتر دیگه به اختصار بهش میگن CV  ، حالا من میگم CV  چیه و مختص چه کسانی هستش ؟

همون طور که گفتم ، اگه معنی هر دو تا کلمه رو بذارید کنار هم ، به صورت زیر معنی میشه .

سی وی ( CV ) ، یعنی :تاریخچه زندگی افراد ، که این تاریخچه ، شامل ، ویژگی ها ، توانمندی ها ، و فعالیت ها و سوابق تحصیلی و مشخصات فردی و ... هر کاری که شما کردین و هر جایزه و افتخار علمی که کسب کردین رو ، شامل میشه .

خوب رسیدیم به اصل مطلب ، که بگم ، CV  ، مختص افراد دانشگاهی و کسانی که میخوان برن تو یک مرکز دانشگاهی ، شروع به تحصیل و یا تحقیق کنند ،  مثل شما عزیزان که دارین میان اینجا توی دانشگاههای مالزی برای تحقیق و تحصیل .

در واقع متوجه شدین که CV از رزومه کاملتره و این به درد دانشگاه میخوره که از سیر تا پیاز زندگیتون ، توش هست .

حالا دیگه من گفتم از سیر تا پیاز زندگی توش هست ، فردا یه سی وی برام ارسال نکنی ، که خاطرات تفریح شمال و جاده چالوس 3 سال پیش رو توش نوشته باشی ؟

دقت کنید ، که درسته همه چی باید توی سی وی باشه ، و قانون سی وی هم اینه که حتی تا 10 تا صفحه هم میتونید ، سی وی تون رو تنظیم کنید .

ولی شما سعی کنید همه چیز رو به طور خلاصه بنویسید و حداکثر توی 2 تا برگه جاش بدین و اگه یک برگه هم شد که چه بهتر ، چون این جوری یه کم خوشگلتر به نظر میرسه .

همه کسانی که میخوان برای مقاطع ، فوق لیسانس و دکترا در دانشگاههای مالزی ثبت نام کنند ، باید حتما این سی وی رو داشته باشند .

معمولا بعضی از دوستان در این مورد سوال میکنند و نمیتونند که نوشتن CV رو از کجا شروع کنند و چطوری تنظیمش کنند .

من اینجا برای اون دسته از دوستانی که نمیتونند این کار رو بکنند ، توضیح میدم ، که چطوری بنویسند .


قسمتهای مختلف یک سی وی( CV)و مراحل نوشتنش :

این رو خدمتتون بگم که ، معمولا نوشتن CV شیوه های مختلفی داره و هر کسی میخواد این کار رو بکنه ف بسته به هدفش و جایی که میخواد ارائه بده ، طبق سلیقه خودش ، هر طوری که میبینه قشنگتر و مرتب تره و خواننده رو جذب میکنه ، اون رو تنظیم میکنه .

قسمت های مختلف یک سی وی ( CV) به شرح زیر هستند :


مشخصات فردی ( Personal Details ) :

در این قسمت شما باید ، نام کاملتون ، جنسیتتون ( یعنی آقا هستین یا خانم ) ، ملیتتون ، تاریخ تولد تون ، شماره پاسپورتتون ، و همچنین اطلاعات تماستون ، مثل آدرس و شماره تلفن و آدر ایمیل یا همون پست الکترونیک ، درواقع این اولین بخش CV هستش و همه سی وی ها با این بخش شروع میشن .


سوابق و توانائی های تحصیلی و علمی ( Education and Qualification ) :

این قسمت از سی وی خیلی مهمه و باید حتما سی وی شما این قسمت رو داشته باشه ، توی این قسمت شما باید همه سوابق تحصیلیتون رو ذکر کنید ، یعنی باید از اول دبیرستان تا زمانی که هستین درش باشه . یعنی باید کامل بنویسید که فلان سال تا فلان سال در چه رشته و مقطعی و در کدوم مرکز یا مدرسه یا دانشگاه بودین و آدرس اون مرکز رو هم بنویسید .


سوابق کاری و شغلی ( Work Experiences ) :

این قسمت هم ، ضروری و مهم هستش ، توی این قسمت شما باید ، هر نوع کاری رو که انجام دادین بنویسید و حتما ذکر کنید که چه نوع کاری بوده و از چه تاریخی تا چه تاریخی بوده و همچنین آدرس و تلفن محل کارتون رو هم ذکر کنید .


مطالب و مقالات و یا کتابهای منتشر شده ( Publications ) :

در این قسمت شما باید ، کتابها و مقالاتی رو که منتشر کردین و همچنین کنفرانس هایی که شرکت کرده اید رو بنویسید ف یادتون نره که هر مقاله یا کتابی که منتشر کرده اید رو  باید نامش و زمان انتشارش و محل انتشارش رو هم ذکر کنید .

این قسمت فقط شامل کسانی میشه که مقاله و یا کتابی چاپ کرده اند ، و اگر کسی مقاله یا کتابی منتشر نکرده و در هیچ کنفرانسی هم شرکت نکرده ، نیازی نیست این قسمت رو در سی وی بنویسه .


مهارت ها ( Other Skils ) :

این قسمت هم زیاد ضروری نیست ف ولی اگه کسی ، بجز کارها و سوابق کاری که بالا گفتم ، مهارت یا تخصص خاص دیگه ای داره ، میتونه این قسمت رو به سی ویش اضافه کنه و اون مهارت ها رو این قسمت بنویسه .


معرف ها ( Refrences ) :

این قسمت هم باید شما نام ، و شغل و مدرک تحصیلی و درجه و ادرس و تلفن ، اون 2 نفر اساتیدی رو ذکر کنید که در واقع ، معرف شما هستند و فرم های توصیه نامه شما رو پر میکنند و امضا . یادتون نره ، که معرف ها فقط کسانی هستند که فرم های توصیه نامه شما رو پر میکنند .

خوب این هم از قسمت های یک CV که امیدوارم بتونید با این راهنمائی ها همه CV هاتون رو تنظیم کنید و همچنین امیدوارم یک سی وی خیلی خوب از همه شما دوستان ببینم .

راستی یادتون نره که سعی کنید سی وی هاتون حداکثر توی 2 تا صفحه A4 باشه و اگر هم یک صفحه شد مشکلی نداره ، در واقع همه چیز رو خلاصه بنویسید .

یکسری از دوستان شاید این فکر رو کنند ، که دانشگاههای مالزی مثلا سابقه کار که میخوان ، ما توی قسمت سوابق کاری ، میزنیم 100 سال سابقه کار داریم ، کی به کیه ، از کجا میدونند .

انشاءلله که هیچ کدوم از شما ها این فکر ها رو موقع نوشتن سی وی نمیکنید ، و من برای اینکه شما یک سی وی خوب و مطمئن برای خودتون بنویسید ، چندتا نکته مهم برای نوشتن سی وی بهتون میگم تا انشاءلله بتونید یک سی وی خیلی خوب داشته باشید .


موارد و نکاتی که باید زمان نوشتن CV رعایت کنید :

۱- در صفحه اول و سمت راست صفحه یک عکس از خودتون  قرار بدین ( با چسب برق مشکی نچسبونیدش).

۲- خیلی زیاد CV رو طولانی نکنید و همه موارد رو خلاصه شده و واضح بنویسید .

۳- همه نوشته هایی رو که وارد میکنید باید تک تکشون مستند باشه ، پس یادتون نره که موارد غیر مستند و دروغ ننویسید . و موارد رو خیلی بزرگ نکنید بلکه در همون حدی که هست بیان کنید ، مثلا اگه 2 سال استاد دانشگاه بودین ، به  جاش ننویسید ، 2 سال رئیس دانشگاه بودم ، چون بعدا اگه خدا خواست و پذیرفته شدین باید نامه سابقه کار بیارین و وقتی ببینند دروغ نوشتین ، مشکلات زیادی براتون پیش میاد و به ضررتون تموم میشه .

۴- یادتون نره که CV باید حتما به صورت تایپ شده و به زبان انگلیسی باشه .

۵- و در آخر اینکه ، اگه کسی سی وی نوشته بود و میخواست مطمئن بشه که مشکلی داره یا نداره ، یک نمونش رو اسکن کنه و برام ارسال کنه ، تا من ایرادهاشو بگم ، که برطرف کنید .


همتون رو به خدای بزرگ و تعالی میسپارم و به امید دیدن سی وی های خیلی خوب شما .

میلاد

یاران خوبم ،لطفا در قسمت نظرات که زیر همین پست هست سوال نپرسید و فقط نظرتون را بنویسید ، هر سوالی براتون پیش اومد ، از طریق ایمیل ارسال کنید ، چون در قسمت نظرات سوالها جواب داده نمیشه و این قسمت فقط برای نوشتن نظرهای خوب شما در مورد این پست هست که من بدونم این مطلب براتون مفید بوده یا نه.پیشاپیش از نظرهای گرمتون ممنونم.

+/-
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
آدرس سایت:
عنوان:
 
+/- نظر ها
افزودن جدید
فرزاد  - تشکر   |2010-05-19 02:24:05
با تشکر اطلاعاتی مفیدی دریافت کردم
محسن   |2010-06-28 11:04:23
آقا خيلی عالی بود از شما واقعاً ممنونم
Siamak Alizadeh Z.  - thank   |2010-10-09 16:52:44
hello dear milad
سلام بر میلاد عزیز که علی رغم
بسیاری از فراموشی هایی که به ما ایرانیان پس
از موفقیت بدست میدهد , با این دقت و صرف وقت
کمر به کمک هم میهنان بسته اید. به شما و همسر
گرامی درود بسیار میفرستم.من یک پزشک هستم که
برای دانشکاه UM تغاضای پذیرش کردم ,به زودی هم
به مالزی میآم تا از وضعیت بیشتر با خبر شوم
.امید به دیدار شما نیز دارم .بازهم به کسی مثل
شما افتخار میکنیم و اطمینان همراه با امید
برای موفقیت همیشه چنین انسانی را داریم.


سیامک.
محمد  - تشکر   |2011-02-21 13:00:59
سلام آقا میلاد
خیلی ممنون از توضیحات خوب و
کاملی که در رابطه با cv دادید.
از خداوند
منّان برای شما آرزوی سربلندی دارم
مدیر
آکادمی فوتبال و فوتسال M9
شیدا  - سپاسگزاری   |2011-04-02 08:56:42
با عرض سلام و خسته نباشید. مطالب مفیدی
بود.واقعا سپاسگزارم.
sahar   |2011-05-13 20:34:28
merci.kheili khoobo mofid bood
kamran  - تشکر   |2011-05-14 21:02:37
milad jan damet garm, vase man kheyli mofid boud. gorbanat. (-;
امیر   |2011-07-24 07:59:50
خیلی عالی بود
بهناز   |2011-08-07 09:12:28
مرسی. خیلی خوب و جامع بود.
یسنا   |2011-09-07 15:22:26
خیلی عالی بود ممنون.
سارا   |2011-10-23 14:10:50
ممنون از کمکتان
تینا   |2011-10-24 12:28:36
ممنون از لطفتون خیلی مفید بود. خدا خیرتون
بده.
میثم عباسی  - ثبتنام برای کارشناسی ارشد در دانشگاه مالزی   |2011-10-25 07:56:29
خیلی عالی هستش ازتون ممنونم
نسرین   |2011-10-29 08:36:27
جالب و مفید بود ... مرسی... حیف که نمیشه ازش کپی
بردارم
عباس   |2011-11-13 00:45:28
آقا یک دنیا تشکر.
Sara   |2011-11-25 02:38:16
سلام و خسته نباشيد
سپاسگزارم إز مطلب بسيار
مفيد و توضيحات كامل شما .
پاينده باشيد.
فاطمه   |2011-12-06 14:20:26
توضیحات شما عالی بود.
یه دنیا تشکر.
فقط
اینکه کاش میشد جند نمونه از رزومه
وCV رو هم
بذارین تا ببینیمش!!!!
مرسی
ناشناس   |2011-12-06 23:40:52
خيلي مفيد بود.ممنون
محمد   |2011-12-14 11:32:20
خير ببينی جوون الهی پيرشی
سیما   |2011-12-17 06:36:31
عالی بود
محبوبه   |2011-12-28 01:03:19
با سلام از مطالبتون خيلي خوشم اومد بسيار
كمكم كرد ممنون
موفق باشيد
علی غلامی  - سپاس گذاری     |2012-01-16 13:59:01
سلام

سپاس ما از آن کسانی است که بی چشم
داشت و صادقانه مهر می ورزند

لحظه هایت
سرشار از بهروزی
مرجان   |2012-01-17 23:49:36
khili mofid bood merc
ئه‌وين   |2012-01-25 00:10:19
سلام چند روز ديگه امتحان روش تحقيق دارم و
مطلب شما خيلي كمكم كرد.
واقعا ازتون
ممنونم.
در پناه حضرت دوست, شاد و سرافراز
باشيد.
محمد نعيم همدرد  - سپاس     |2012-02-20 04:01:08
درود بر شما موارد جالب و قابل استفاده بود
ممنونم اززحمت كشي تان سپاس!
بهرام گرامی   |2012-03-06 04:30:46
اقا دست گلت درد نکنه.این تنها چیزیه که می
تونم بگم.خیلی خوب بود
بهرام گرامی   |2012-03-06 04:31:09
اقا دست گلت درد نکنه.این تنها چیزیه که می
تونم بگم.خیلی خوب بود
سپیده کامرانی   |2012-09-20 08:41:08
باسلام و وقت بخیر
چطور می توان از بورسیه
دکتری- رشته علوم اقتصاد استفاده کرد با وجود
داشتن شغل وشاغل بودن درایران
ناشناس   |2014-01-12 13:12:23
خوب بود تشکر می کنم

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
کانال ما در تلگرام
آگهی
تماس با ما

     فرم مشاوره و ارزیابی رایگان 

      اینجا را کلیک کنید                                                                                                                                                                                                                                   

       شماره تماس مالزی

     0060172013700

      تلگرام-واتس آپ - وایبر

      7 صبح الی 5 عصر به وقت ایران

             ایمیل 

   irantomalezi@gmail.com

قبل از تماس فرم مشاوره را تکمیل و ارسال نمائید. شماره تماس مالزی در لاین وایبر و واتس آپ فعال میباشد.ساعات تماس با شماره مالزی هر روز 7 صبح الی 5 عصر به وقت ایران .

اطلاعات به روز مالزی در این سایت

 www.irantomalaysia.com

اطلاعات مشمولین سربازی
توصیه ها مهم از زبان میلاد
در خبرنامه سایت عضو شوید
Powered by WebGozar

 برای عضویت در خبر نامه نامتان را در مستطیل اول و ایمیلتان را در مستطیل دوم وارد کنید سپس روی مستطیل ارسال به خبر نامه کلیک کنید.بعد از عضویت در این خبر نامه ، هر زمان که مطلب جدیدی در سایت بنویسم و هر تغییر یا ویرایشی در نوشته های موجود بدهم از طریق سیستم خبرنامه به شما اطلاع میدهیم یعنی به ایمیلی که در بالا وارد میکنید ارسال میکنیم .