سلام به همگی

انشاءلله که خوب و خوش سرحال باشید و اونقدر توی پاتون انرزی باشه تا در زمان نداشتن وسیله مشکلی برای پیاده روی نداشته باشید .

ولی انصافا اگه 1000 تا هم انرژی دارید ، به هیچ عنوان به فکر پیاده روی در مالزی نباشید . چون واقعا اینجا یا باید ماشین بخرید و یا اینکه حتما حتما از وسایل نقلیه استفاده کنید .

خوب سر حرف باز شد و میلاد میره سر اصل مطلب .

توی این پست میخوام در باره عبور و مرور و وسایل نقلیه و هزینه های اونها و اینجور موارد براتون بگم ، امیدوارم که بتونم اطلاعات مفیدی براتون بنویسم امروز .


رفت و آمد در مالزی به 2 صورت هست :

۱- استفاده از وسله نقلیه شخصی :

این مورد که کاملا واضح هست ، یعنی اینکه چشمانتان را نوازش بدهید و چند هزار دلار خرج کنید و یک عدد اتومبیل برای خودتان بخرید .

ببینید دوستان ، داشتن ماشین در مالزی ، زندگی را خیلی خیلی راحت میکنه و نداشتن اون ، زندگی رو یه خورده سخت میکنه .

البته بعضی از دوستان هزینه خرید ماشین رو ندارند که بهشون حق میدیم و بجاش اینجا یه خورده بیشتر سختی میکشند  .

داشتن ماشین یعنی اینکه هر زمان که اراده کنید هر جا بخواهید میتونید برید و نداشتن اون یعنی اینکه اگه میخوای بری ماست بخری باید یه مسیر تاکسی سوار بشی و 10 رینگیت پول بدین .

ولی برای اینکه این قسمت رو یه خورده زیباتر نوشته باشم ، باید بگم که اگه بین 13 تا 15 هزار رینگیت پول داشته باشید ، میتونید یه ماشینی که کارتون رو راه بندازه بگیرید .

خوب زیاد در این مورد چیزی نمیگم چون در قسمت خرید و فروش ماشین در مالزی کامل توضیح داده ام ، اگه اطلاعات بیشتر میخواهید به اونجا مراجعه کنید . در مورد قیمت بنزین و نحوه خرید ماشین و تعمیرات و بقیه موارد اونجا نوشته ام .

۲- استفاده از وسیله نقلیه عمومی :  

وسایل نقلیه عمومی هم چند دسته هستند که من در زیر هر کدومشون رو توضیح میدم ، تا اینشاءلله وقتی به مالزی میائید ، در روزهای اول باهاشون آشنایی داشته باشید و بتونید خیلی راحت ازشون استفاده کنید .


الف: قطار و مترو

اینجا 2 نمونه قطار و مترو داره ، یکی قطار بیرون شهری که بهش میگن  KTM  ، در واقع یک نوع قطار اتوبوسی هستش ، اگه توی ایران مترو سوار شدین ، تقریبا همونه از نظر مدل و قیافه ، هزینه اش هم ارزونه ، مثلا بلیط یک فاصله 15 کیلومتری رو 2 تا 3 رینگیت میدن ، راحت میرین میشینید داخل کولر هم همشون دارند .البته همه شهرها این قطار رو ندارند ولی معمولا یکسری از شهرهای دانشگاهی این قطار رو دارند .  

نمونه دیگر متروها فقط توی شهر کوالالامپور هستش ، که بر خلاف KTM یا همون قطار بیرون شهری ، اینها برقی هستند و خیلی سریع السیر هستند ، که با نامهای ، Monorail و LRT و Rapid KL  ، در شهر کوالالامپور در خدمت شما هستند، هزینه اش هم تقریبا 2 برابر قطار بیرون شهری هست ، فقط کافیه به اولین ایستگاه قطار که رسیدین ، نقشه قطار ها رو از اطلاعات ایستگاه بگیرید و این نقشه شامل کل نقشه قطارهای بیرون شهر و متروی داخل شهر هستش .

سر فرصت من نقشه قطار ها رو اینجا میذارم براتون که بتونید دانلودش کنید و قبل از سفر به مالزی اون رو داشته باشید .                             

         تصویر مونوریل در شهر کوالالامپور مالزی


ب : اتوبوس

اینجا در اکثر مسیرها  اتوبوس هست و خیلی از مردم اینجا از اتوبوس استفاده میکنند  ، اتوبوسها هم همه شیک و کولر دار هستند ،البته اتوبوس قراضه هم به چشم میخوره ، هر چند من زیاد از اتوبوس اینجا استفاده نمیکنم ولی چند بار برای اینکه بتونم اطلاعاتش رو برای شما بنویسم سوار شدم و خوب بوده . قیمت اتوبوس هم تقریبا از قطار پائینتره و خیلی مقرون به صرفه هستش .

توی مالزی اتوبوس بلیط نداره ، باید پول بدین . مثلا برای یک مسیر 6 کیلومتری که فاصله بین 2 تا ایستگاه هست ، 1 رینگیت میگیرند .                         

                                                    ایستگاه اتوبوس در مالزی ج : تاکسی

من دوباره گفتم تاکسی ، داغ دلم تازه شد ، آخه روزهای اول اگه اشتباه نکنم یک سوم پولی رو که با خودم آورده بودم رو اینجا دادم کرایه تاکسی ، واقعا کرایه تاکسی در مالزی سرسام آوره .

اینجا تاکسیهاشون و قوانین تاکسی رانیشون خیلی جالبه ، ورودی تاکسی در مالزی 3 تا 5 رینگیته ، هر تاکسی جلوش یکدونه تاکسی متر داره ، که خودش قیمت رو میندازه و وقتی پیاده میشید ، هر قیمتی که رو تاکسی متر باشه ، شما باید بدین ، حالا این آقای تاکسی متر از 3 رینگیت شروع میشه ، و بعضی از جاها از 5 رینگیت شروع میشه .


                          

               تصویر ایستگاه تاکسی در مالزی


مثلا اگه کرایه یک مسیر 2 رینگیت در تاکسی متر ثبت بشه ، 3 رینگیت هم اون اول ثبت شده که در کل میشه 5 رینگیت .

یعنی آقا جون ، تاکسی های مالزی ورودی دارند ،  3 تا 5 رینگیت .

اگه سوار بشی و پیاده بشی ، باید 3 رینگیت تا 5 رینگیت بدین . حالا حساب کنید اگه بخواهید ، یک مسیر 40 تا 50 کیلومتری رو بدین چقدر میشه .

مثلا برای یک مسیر 40 کیلومتری ، تقریبا 60 رینگیت میگیرند ، برو چرتگه بیار حساب کن ببین چند هزار تومان میشه.

اکثر راننده های تاکسی ، ترجیح میدهند که از تاکسی متر استفاده نکنند و همینطوری برای هر مسیر توی ایران یک قیمتی بدهند ، اگه مسیر رو بلد نباشید ، برای یک کیلومتر 100 هزار تومان ازت میگیرند ، اونقدر که من میگم بد نیستند ها ، اینهارو میگم که روز اول سرتون کلاه نذارند و امادگیش رو داشته باشید  .

ترجیحا وقتی مسیرها رو یاد گرفتین و کرایه ها رو هم یاد گرفتین میتونید از این روش استفاده کنید و چونه هم بزنید .

در واقع استفاده از تاکسی در مالزی یعنی پول تمام کردن ، یعنی جیبت رو خالی کردن ، پس حتی الامکان سعی کنید از تاکسی استفاده نکنید .

راستی اینجا یک مورد دیگه این هست  برای تاکسی ها ، اینطور نیست که سوار بشید و مستر راننده هم صبر کنه تا برای اونجایی که شما میخواهید برین ف 3 تا مسافر بیاد .

اینجا تا سوار بشید ، حرکت میکنه و کرایه رو ازتون میگیره و پس سعی کنید هر جا میخواهید برید با دوستانتون هماهنگ کنید که کرایه بین تون تقسیم بشه .


یه خاطره هم از روزهای اول خودم بگم :

من روز اول که اومدم ، از یه منطقه ای میخواستم برم به یه منطقه دیگه ، که تقریبا 4 کیلومتر فاصله داشتند از همدیگه ( البته روزهای اول مسیرها رو بلد نبودم و نمیدونستم که واقعا این مسیر 4 کیلومتره ). به لطف اون یه ذره زبان انگلیسی که بلد بودم یک تاکسی گرفتم و گفتم میخوام برم فلان جا ، کلی هم تحویل گرفت و ما هم سوار شدیم و کلی هم از تحویل گرفتنش خوشمان امد .

من هم از همه جا بیخبر ما رو به صحبت گرفت و 35 دقیق بعد رسید به اون ساختمانی که من میخواستم برم و اسمش رو بهش گفته بودم .

تشکر کردم و نگاهی به تاکسی متر انداختم دیدم نامردی نکرده و 40 رینگیت پول انداخته ، چون از راننده خوشمان امده بود و خوش اخلاق بود ف این مبلغ را با لبخندی خوب تحویل دادیم .

در ان ساختمان با کسی که کار داشتم رفتیم و نشستیم و ازم پرسید که کجا بودی ؟ من هم گفتم فلان جا . و گفت با چی اومدی و من هم گفتم با تاکسی اومدم ، راننده هم خوش اخلاق و 40 رینگیت بهش دادم ، باور کنید 2 دستی زد توی سر خودش .

بهم گفت این مسیر فقط 4 کیلومتره و 5 دقیقه راه . نگو راننده ما رو الکی تابونده تا این تاکسی متر پول زیادی بندازه .

یک تجربه تلخ بود برای من و خوب برای شما که دیگه شما اینطوری نشید .

البته یک ماه که توی مالزی باشید همه مسیرها و کرایه هاشون میاد دستتون .

اران خوبم ،لطفا در قسمت نظرات که زیر همین پست هست سوال نپرسید و فقط نظرتون را بنویسید ، هر سوالی براتون پیش اومد ، از طریق ایمیل ارسال کنید ، چون در قسمت نظرات سوالها جواب داده نمیشه و این قسمت فقط برای نوشتن نظرهای خوب شما در مورد این پست هست که من بدونم این مطلب براتون مفید بوده یا نه.پیشاپیش از نظرهای گرمتون ممنونم.

+/-
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
آدرس سایت:
عنوان:
 
+/- نظر ها
افزودن جدید
Sina  - gheymate khodro   |2010-07-25 21:59:28
salam agha milad khodrohayi mesle Hyundai azera 2008 ya bmw z4 2005 ro ba che
gheymathayi mitooni kharid koni ?
ارسلان  - gavahinameye motor wave     |2010-12-22 00:23:47
salam milad jan
mikhastam bebinam in motor haye wave ham gavahiname mikhan?
نیما   |2011-05-22 21:50:46
همه چیش عالیه
saeed mazhar   |2011-09-04 18:47:34
khili mamnonam
منا   |2011-09-23 22:33:06
سلام ممنون ازراهنمایتون

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
کانال ما در تلگرام
آگهی
تماس با ما

     فرم مشاوره و ارزیابی رایگان 

      اینجا را کلیک کنید                                                                                                                                                                                                                                   

       شماره تماس مالزی

     0060172013700

      تلگرام-واتس آپ - وایبر

      7 صبح الی 5 عصر به وقت ایران

             ایمیل 

   irantomalezi@gmail.com

قبل از تماس فرم مشاوره را تکمیل و ارسال نمائید. شماره تماس مالزی در لاین وایبر و واتس آپ فعال میباشد.ساعات تماس با شماره مالزی هر روز 7 صبح الی 5 عصر به وقت ایران .

اطلاعات به روز مالزی در این سایت

 www.irantomalaysia.com

اطلاعات مشمولین سربازی
توصیه ها مهم از زبان میلاد
در خبرنامه سایت عضو شوید
Powered by WebGozar

 برای عضویت در خبر نامه نامتان را در مستطیل اول و ایمیلتان را در مستطیل دوم وارد کنید سپس روی مستطیل ارسال به خبر نامه کلیک کنید.بعد از عضویت در این خبر نامه ، هر زمان که مطلب جدیدی در سایت بنویسم و هر تغییر یا ویرایشی در نوشته های موجود بدهم از طریق سیستم خبرنامه به شما اطلاع میدهیم یعنی به ایمیلی که در بالا وارد میکنید ارسال میکنیم .