سلام بچه ها

دیدین وقتی آدم نوشته هایی که کلمه خواب توش هست رو میخونه خوابش میگیره ؟

یادش بخیر ، ایران که دانشجو بودم به مدت تقریبا یکی دو ماهی ، توی خوابگاه بودم ، منتظر بودم تا ظهر بشه و ژتون غذا رو ببرم توی سلف سرویس ، یک قیمه بزنم و مستقیم برم خوابگاه و خواب ، به به چه دورانی بود ، چون از دورانش خیلی خوشم می آمد حالا این پست رو که برای همه مهم هست ، سعی میکنم به خوبی براتون بنویسم و توضیحات و جزئیاتش رو براتون بگم .

آخه میدونید چیه ؟ اگه شب بیام ایمیل رو باز کنم مثلا 150 تا ایمیل برام اومده باشه یه روز ، حداقل 50 تا از ایمیلها ، سوال در مورد خوابگاه توش هست .

دیدین وقتی هم ادم مثلا 20 بار یک سوال تکراری جواب میده ، چه حالی میشه ؟

شوخی کردم بچه ها ، من از جواب دادن به ایمیلهای شما هموطنان خوبم ، حتی اگر تکراری هم باشند ، صفا میکنم و واقعا این کار لذت خاصی داره برام و ارادتمند همه شما هم هستم و همیشه من و همسرم محتاجیم به دعای خیر شما هموطنان خوبمان .

خوب بریم سر اصل مطلب و وضعیت خوابگاه در مالزی .

قبل از اینکه در مورد خوابگاههای دانشگاههای مالزی و کالجها براتون بگم خدمتتون عرض کنم که خودم شخصا یک مدت کوتاه در مالزی در خوابگاه زندگی کرده ام و علاوه بر این از اکثر خوابگاههای دانشگاهه و کالجها شخصا دیدن کرده ام و با مسئولین خوابگاه و دانشجویانی که در خوابگاه بوده اند صحبت کرده ام و اینها همه را گذاشتم در کنار اون مدت زندگی خوابگاهی خودم در ایران و مالزی و همه اش رو در این پست بر اساس تجربیات خدمتتون بگم ، تا شما دوستان و هموطنان خوبم که دارین از ایران به مالزی و به امید خوابگاه و زندگی در خوابگاه می آیید ، در این مورد اطلاعات کافی داشته باشید .

ببینید دوستان خوب و همراهان میلاد ..

فکر کنم شما اکثرتون در خوابگاههای دانشگاههای ایران زندگی کرده باشید و یه مقدار در این مورد تجربه داشته باشید .

یادتون میاد اون روز اول که رفتین دانشگاه ، خوابگاه گرفتین ؟

یک اتاق به شما میدادند و وقتی میرفتین توش ، حالا یا 2 نفره یا 3 نفره یا 4 نفریه حتی بعضی از خوابگاهها من شنیدم تا 8 نفره هم هست ، خلاصه میرفتین داخل و میدیدین هر کی از یه شهر مختلف با یه فرهنگ مختلف و با یک اخلاق و اداب و رسوم مختلف .

اینها رو حتما تجربه کردین درسته ؟ البه همه نه .

حالا توی این خوابگاه مثلا بعضی اوقات پیش می امد که همه از یک شهر بودند و یا همه اخلاقهاشون به هم میخورد ، با برنامه درس میخوندند ، با برنامه میرفتند ، منظم کارهاشون انجام میشد حتی بعضی اوقات هر کسی از یه شهر متفاوت ولی خیلی خوب با هم میرفتند و می اومدند و درس میخوندند بدون هیچ مشکلی .

و در بعضی از موارد هم در یک لحظه توی یک اتاق خوابگاه ، یکی داره درس میخونه، یکی داره با موبایل حرف میزنه، یکی داره آهنگ گوش میده ، یکی خوابیده ، یکی داره اواز میخونه ......

خلاصه این موقع هست که این دوستان بعد از یکی 2 هفته از دست هم کلافه میشن و با هزار بدبختی ، یا خوابگاه رو عوض میکنند که نمیدونند خوابگاه بعدی چطوره ، یا تا اخر اونجا میمونند و با هزار دردسر میگذرونند یا میرند یک آپارتما اجاره میکنند و خیال خودشون و بقیه رو راحت میکنند .

به هر حال اینها رو گفتم برای اونهایی که در ایران خوابگاه نگرفته اند و یا نرفته اند ، اینها همه واقعیتهایی هست که در همه جای دنیا وجود داره .

حالا بریم سراغ مالزی .....

همه اون موارد بالا رو همون طور در نظر بگیرید ، ولی به جای اینکه بگین توی خوابگاه من اصغر از شمال اومده و اکبر از اهواز اومده و صغری از بندرعباس اومده ( خوابگاه دختران ) ... ، اینجا باید بگین که توی خوابگاه من راجو از هندوستان اومده ، پان سوی را از چین اومده ،احمد حسین عبدالله بصیر از عربستان اومده ، سوفی کاروکر از جنوب مالزی اومده ........

اینها هر کدام با یک فرهنگ ، دیگه کاملا متفاوت ........

حالا ببین چطور میشه .....

به به ....

البته بعضی اوقات هم هست ، که مثلا چند تا دوست از چند کشور خیلی با هم خوب و خوش برخورد تا اخر تحصیل در یک خوابگاه زندگی میکنند .

خوب من تا اینجا کلی حرف زدم و هدفم از حرفهای تا اینجام این بود که خوابگاه هم بدی داره و هم خوبی و هم اینکه ممکنه شرایط یک طوری باشه که دور از جون شما تا آخر ترم یه خورده روی مغز و اعصاب تاثیر بذاره و زبونم لال .......

حالا تا اینجا آماده سازی بود میریم به مرحله نهایی :

آیا دانشگاهها ی خصوصی و دولتی و کالجهای زبان در مالزی خوابگاه دارند ؟

توی مالزی تقریبا همه دانشگاههای خصوصی و دولتی و اکثر کالجهای زبان خوابگاه دارند .

تعداد دانشجویان در هر اتاق در خوابگاه:

اینجا معمولا خوابگاههاش از اتاق یک نفره داره تا 3 نفره و یا ۴ نفره به بالا، اتاقهایی که جمعیتش زیاد باشه کمتر پیدا میشه و من هم تا به حال ندیدم و کسی هم این وضعیت رو هیچ وقت انتخاب نمیکنه و دانشگاه هم معمولا اینکار رو نمیکنه .

هزینه خوابگاه :

هزینه خوابگاه هم در درجه اول بستگی به تعداد نفرات داره ، یعنی هر چه تعداد نفرات در یک اتاق بیشتر باشه ، خوب هزینه شما پائینتر میاد .

برای مثال در خوابگاه دانشگاه UPM شما اگر یک اتاق بگیرید تنهایی ، باید ماهی تقریبا 600 رینگیت هزینه بدین ، و اگه یک اتاق بگیرید که 2 نفر باشید ، خوب سهم شما میشه 300 رینگیت تقریبا بعضی اوقات هم تا 350 رینگیت .

پس هزینه به تعداد نفرات بستگی داره در درجه اول .

و در درجه دوم هزینه خوابگاه به امکانات خوابگاه و وضعیت ظاهری خوابگاه هم بستگی داره ، مثلا طبق قوانین دانشگاه ، برای مثال میگن که خوابگاه باید تخت و کمد و میز و صندلی داشته باشه و مثلا هزینه اش ماهی 100 رینگیت ، حالا ممکنه که دانشگاه بیاد یک کولر و ماشین لباسشوئی هم براتون بذاره با یک مثلا مایکروفر ، بعد میگه آقا جون هزینه خوابگاه ماهی 150 رینگیت میشه .

پس هر چه امکانات بیشتر باشه ، هزینه بیشتر میشه .

و مورد بعدی ، محل خوابگاه و وضعیت خوابگاه از نظر تمیز بودن و جدید بودن یا قدیمی بودنش ، مثلا یک دانشگاهی که خوابگاه رو تازه ساخته و در یک جای خوب شهر ساخته 100% هزینه اش از خوابگاهی که 1000 سال پیش و پشت کوه ساخته شده ، بیشتر خواهد بود .

پس به طور کلی اینها عواملی بود که در مالزی باعث شده قیمت خوابگاهها با هم فرق داشته باشند .

انتخاب خوابگاه و هزینه ای که شما باید بدین :

دانشجویان خوابگاهی ، یک نکته خدمتتون عرض کنم که اگر واقعا میخواهید به خوابگاه برین ، ترجیحا اتاق تک نفره بگیرید ، که مشکلات بالا رو نداشته باشید ، البته آخر این پست یک نتیجه گیری خوب خواهیم کرد .

در قسمت هزینه های زندگی در مالزی، من هزینه خوابگاه رو کامل براتون نوشتم.

امکانات خوابگاهها :

در هر اتاق در خوابگاه فقط یکسری وسایل ضروری و اولیه موجود هست که عبارتند از : تخت خواب و تشک ، میز مطالعه و صندلی، کم لباس ، پنکه .

حالا شما هر وسیله دیگه ای که بخواهید اضافه بر اینها باید خودتون بخرید .

استفاده از امکانات مشترک :   

خوابگاههای معمولا به صورت آچارتمانهای 3 خوابه هستند که شما میتونید در اون اپارتمان یک اتاقش رو بگیرید برای خودتون و با اون 2 نفری که در اتاقهای بعدی هستند ، با همدیگه یخچال و گاز و کولر اگه نیاز داشتین و ماشین لباسشوئی بگیرید .

البته خوابگاههای یک سری از دانشگاهها مثل دانشگاه UTM و UPM برای هر چند تا اتاق که در یک راهرو هستند ، معمولا یک آشپزخانه مشترک هم گذاشته اند که بقیه به طور مشترک استفاده کنند .

اگه بخوام خوابگاه همه دانشگاهها و کالجها رو براتون توضیح بدم باید 1000 صفحه بنویسم . البته بعد از اینکه شما دانشگاه و یا کالجتون مشخص شد ، اون موقع من بهتون میگم که هزینه خوابگاهش دقیقا چقدره و چه امکاناتی داره .

آیا خوابگاهها خوب هستند ؟

این مورد خیلی مهمه برای تصمیم گیری شما ، دوستان خوبم ، اینجا همون طور که بهتون گفتم ، خوابگاههای دانشگاهها با هم متفاوتند و همچنین کالجهای زبان . یکسری از خوابگاههای رو واقعا نمیشه توش زندگی کرد ولی یکسریشون رو میشه و قابل تحمل هستند و یکسریشون هم که بد هستند .

در مورد خوابگاه دانشگاههای دولتی و خصوصی خدمتتون عرض کنم که خوابگاههاشون خیلی جالب نیست و بهتره دوستانی که برای دانشگاه دارن میان زیاد به خوابگاهشون فکر نکنند و از همون روز او به فکر گرفتن یه خونه نزدیک دانشگاه باشند .

البته انشاءلله هر زمان که دانشگاه و محل تحصیلتون مشخص شد ، من بهتون میگم که این دانشگاهی که انتخاب کرده اید خوابگاهش خوبه یا بده و در کل بهتون میگم که چیکار کنید .

                                                   

                                                     خوابگاه یکی از دانشگاههای دولتی در مالزی  

                                             

                                               خوابگاه یکی دیگر از دانشگاههای دولتی در مالزی

 در مورد خوابگاه کالجهای زبان خدمتتون بگم که خوابگاههاشون خوبه و کمی گرون ، ولی چون هزینه این خوابگاهها یه خورده گرونه ، ترجیحا یکی دو ماه اول که با محیط آشنا میشید در خوابگاه باشید و سپس برید خونه بگیرید ، اگر هم با هزینش مشکلی نداشتید که عالی میشه.

                              

                                                     خوابگاه یکی از کالجهای زبان در مالزی

                                     

                                            خوابگاه یکی از دانشگاههای خصوصی مالزی  

 

البته انشاءلله هر زمان که دانشگاه و محل تحصیلتون مشخص شد ، من بهتون میگم که این دانشگاهی که انتخاب کرده اید خوابگاهش خوبه یا بده و در کل بهتون میگم که چیکار کنید .

اجاره خانه بهتر هست یا خوابگاه :

خوب 100% اجاره خونه خیلی بهتره ، هم راحتتر و هم امکانات بیشتر و هم دسترسی به مراکز خرید و مرکز شهر راحتتر ،.

یکی از اولین اهداف شما از انتخاب خوابگاه این هست که به قول خودتون هزینه شما بیاد پائین ، ولی من شخصا با این نظر مخالفم ، به دلیل اینکه شما میتونید یک طوری تنظیم کنید که اگر یک آپارتمان اجاره کنید ، یا به اندازه اجاره خوابگاه باشه و یا از اجاره خوابگاه کمتر باشه .

مثلا 2 نفر رفیق بودند که هر کدامشان داشتند در خوابگاه دانشگاه UPM نفری 600 رینگیت در هر ماه میدادند ، یعنی 2 نفرشون 1200 رینگیت میدادند موقعیتش هم جالب نبود .

حالا 2نفرشون با هم یه خونه 3 خوابه با وسایل نزدیک دانشگاه گرفته اند 1300 رینگیت یعنی نفری 50 تا بیشتر میدهند البته میگفتند که خونه 1000 رینگیتی هم پیدا کردیم ولی این 1300 تایی بهتر هست .

در کل میخوام این رو بهتون بگم که برای اومدن به مالزی روی خوابگاه حساس نباشید و زیاد بهش فکر نکنید و بهتر ان هست که یک اپارتمان اجاره کنید ، اگر پولش رو داشتید که چه خوب و اگه پولش رو نداشتید، میتونید یه خونه اجاره کنید به تنهایی بعد یکی از اتاقهاش رو بدید اجاره، یعنی همخونه بگیرید، نحوه گرفتن همخونه هم خیلی راحته، اینجا که اومدید بهتون میگم.

دوستان خوبم این نظر شخصی من بود به عنوان یک شخصی که هم در خوابگاه دانشگاههای ایران زندگی کرده ام و هم در خوابگاه دانشگاههای مالزی ، و ممکنه که کسی بیاد اینجا و از خوابگاه خوشش بیاد ، این واقعیات ذهن من در مورد خوابگاه بود .

چطوری خوابگاه بگیرید ؟

برای گرفتن خوابگاه فقط لازمه که چند هفته قبل از اومدنتون به مالزی به من اطلاع بدین که براتون رزور کنم و وقتی اومدین اینجا دیگه راحت باشید .

امیدوارم که این اطلاعات براتون مفید باشه ، هر سوالی هم داشتین من در خدمتتون هستم .

با این پست خوابگاه من واقعا خوابم گرفت ، چون الان هم تقریبا اینجا ظهر هست و هوا گرم و خواب اور .

یاران خوبم ،لطفا در قسمت نظرات که زیر همین پست هست سوال نپرسید و فقط نظرتون را بنویسید ، هر سوالی براتون پیش اومد ، از طریق ایمیل ارسال کنید ، چون در قسمت نظرات سوالها جواب داده نمیشه و این قسمت فقط برای نوشتن نظرهای خوب شما در مورد این پست هست که من بدونم این مطلب براتون مفید بوده یا نه.پیشاپیش از نظرهای گرمتون ممنونم

+/-
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
آدرس سایت:
عنوان:
 
+/- نظر ها
افزودن جدید
سهیل   |2011-06-28 18:26:33
سلام میلاد عزیز
این کاملترین مطلب درباره
خوابگاه بود که تا به حال دیده ام در
سایتها.
دانشجویانی که میخونند توجه کنند که
من خودم 6 ماه پیش امدم به مالزی و دقیقا همین
چیزی که آقا میلاد نوشته همین جا هست هیچ کم و
کاستی ندارد . حتما قدر این داش میلاد را
بدانید
مریم  - تشکر   |2011-07-01 11:51:22
سلام آقا میلاد
مثل همیشه عالی بود.ممنون
بابت تمام زحماتتون
هومن روشنایی   |2011-07-04 17:22:12
با سلام خدمت دوست و یار همیشگی آقا میلاد
عزیز.
خواستم از این طریق از آقا میلاد و محمد
آقای عزیز برای کمک به من جهت گرفتن خونه کمال
تشکر را داشته باشم.در ضمن تمام مطالبی که آقا
میلاد در مورد خونه و خوابگاه گفتن رو من عینا
به چشم دیدم.
بازم ممنون میلاد عزیز.
مینا  - با تشکر   |2011-08-03 21:20:23
سلام
از صمیم قلب ازتون متشکریم برای این همه
اطلاهات به درد بخور
navid  - nazare man va yek soal   |2011-08-16 16:44:21
با سلام
آقا میلاد دمت گرم که وقت گذاشتی
واین مطالب را نوشتی و واقعا خیلی هاش رو تو
سایت های دیگه نمیشه پیدا کرد.
علی   |2011-09-19 13:08:52
سلام خیلی ممنونم که با اطلاعات خوبتون ما رو
راهنمایی می کنید خدا خیرتان دهد
مینا   |2011-12-09 05:05:44
با عرض سلام و خسته نباشيد آقا میلاد
می خوام
بگم که تا به حال سایتی به این کاملی رو ندیده
بودم
با نهایت تشکر

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
کانال ما در تلگرام
آگهی
تماس با ما

     فرم مشاوره و ارزیابی رایگان 

      اینجا را کلیک کنید                                                                                                                                                                                                                                   

       شماره تماس مالزی

     0060172013700

      تلگرام-واتس آپ - وایبر

      7 صبح الی 5 عصر به وقت ایران

             ایمیل 

   irantomalezi@gmail.com

قبل از تماس فرم مشاوره را تکمیل و ارسال نمائید. شماره تماس مالزی در لاین وایبر و واتس آپ فعال میباشد.ساعات تماس با شماره مالزی هر روز 7 صبح الی 5 عصر به وقت ایران .

اطلاعات به روز مالزی در این سایت

 www.irantomalaysia.com

اطلاعات مشمولین سربازی
توصیه ها مهم از زبان میلاد
در خبرنامه سایت عضو شوید
Powered by WebGozar

 برای عضویت در خبر نامه نامتان را در مستطیل اول و ایمیلتان را در مستطیل دوم وارد کنید سپس روی مستطیل ارسال به خبر نامه کلیک کنید.بعد از عضویت در این خبر نامه ، هر زمان که مطلب جدیدی در سایت بنویسم و هر تغییر یا ویرایشی در نوشته های موجود بدهم از طریق سیستم خبرنامه به شما اطلاع میدهیم یعنی به ایمیلی که در بالا وارد میکنید ارسال میکنیم .