سلام بر شما

امیدوارم که حال و احوالات همگی خوب باشه و روزگار هم بر وفق مرادتون باشه .

در این پست مینویسم برایتان ، مینویسم از پزشکی ، مینویسم از رشته های پزشکی و مینویسم از مزایای رشته های پزشکی در مالزی و معایبش و مینویسم از هزینه های سرسام آورش و مینویسم که شما قانع بشید و برای پزشکی به مالزی نیائید و مینویسم اونقدری که شما راضی بشید و برای پزشکی یک خط قرمز با قطر 1300 سانتی متر دور مالزی بکشید .

میگم بچه ها منم چقدر بی رحم هستم ها ، نه؟

همین اول کاری همه چی رو تموم کردم نه ؟ طرف با چه امیدی سایت میلاد رو یعنی سایت همه شما رو  پیدا کرده دلش خوشه میخواد برای رشته های پزشکی اطلاعات بگیره و بیاد مالزی ، همین 2 خط اولش رو بخونه بی خیال اومدن میشه .

نمیدنم چرا وقتی اسم پزشکی رو میارم اینقدر سردم میشه و دوست دارم الان کنار بخاری بودم ، نمیدونم چرا وقتی میخوام اسم پزشکی رو بیارم دقیقا لحظه ای هست که میخوام یه چیزی بخورم ولی دیگه دوست ندارم بخورم .

حالا یه چیز جالب بگم بهتون ، من کلاس اول دبیرستان که بودم ، تصمیم گرفتم که پزشکی بخونم در دانشگاه ولی همون دوتا نمیدونم ها که 2 خط بالاتر بهتون گفتم شد یک دیوار بین من و پزشکی و دیگه بی خیال پزشکی شدم ، البته پزشکها رو دوست دارم .

بی خیال میلاد

اومدی خاطره 100 سال پیش رو تعریف کنی یا اطلاعات پزشکی رو بنویسی برای بنده های خدا ؟

خوب دیگر بس است و بریم ببینیم توی این پست چه خواهد گذشت با این شروع زیبا .

توی این پست میخوام یکسری اطلاعات نه چندان مفید بنویسم برای دوستانی که تصمیم دارند برای رشته ها و زیرشاخه های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی و امثال اینها به مالزی بیان .

برای نوشتن این اطلاعات پیش و پا افتاده که در این پست مینویسم ، به چندین دانشگاه سر زدم و رشته های پزشکیشون و زیرشاخه هاشون و هزینه های سرسام آورشون رو زیر و رو کردم و از آزمایشگاهها بازدید کردم حتی ، و با چندین دانشجوی خارجی که دارن توی مالزی پزشکی میخونند صحبت کردم تا بتونم یه دو خط اینجا براتون بنویسم و دل خودمان را هم خوش نمائیم .

توی این پست من دیگه میگم پزشکی در مالزی که این پزشکی شامل رشته پزشکی و زیرشاخه هایش و رشته دندانپزشکی و زیرشاخه هایش و رشته دارو سازی با یکی دوتا زیرشاخه ای که داره ، پس من دیگه اسم نمیبرم که فلان رشته وفلان شاخه و فقط میگم پزشکی .


کسانی که میخوان برای پزشکی به مالزی بیان 2 دسته هستند :

دسته اول : کسانی که دیپلم و پیشدانشگاهی رو تموم کردند و میخوان تازه از اول برای پزشکی ثبت نام کنند و بیان .

دسته دوم : کسانی که پزشک هستند و درسشون تموم شده و میخوان برای دوره های تخصص ثبت نام کنند و بیان .


حالا من به تفکیک توضیح میدهم که تکلیف این 2 دسته که میخواهند به مالزی بیان چه هست و باید چیکار کنند .


شرایط و قوانین رشته های پزشکی برای کسانی که دیپلم دارند و میخوان از اول شروع کنند :

شما دوستان خوبم که تازه دیپلم و بعضی هاتون هم پیش دانشگاهی رو تموم کرده اید و میخواهید بیائین مالزی دکتر بشید ، خدمتتون عرض کنم که ، توی مالزی ما 2 نوع دانشگاه داریم :

دانشگاههای خصوصی

دانشگاههای دولتی

دانشگاههای دولتی همشون پزشکی دارند معمولا و دانشگاههای خصوصی هم تقریبا 80 درصدشون رشته های پزشکی رو دارند .

مدارک پزشکی که از دانشگاههای خصوصی صادر میشه ، مورد تائید ایران نیست ، یعنی بعد از فارغ التحصیلی نمیتونید مدارکشون رو در ایران استفاده کنید و کار کنید ، ولی در بقیه کشورها مشکلی ندارند .

دانشگاههای دولتی هم یه چند تاییشون هست که ایران مدارک پزشکیشون رو قبول داره و در همه جای دنیا هم مورد تائید هستند .

حالا نکته مهم اینجا هست که ، یک بخشنامه وزارت علوم مالزی داره و به کلیه دانشگاههای دولتی هم ارسال کرده از اون سالها پیش ، و بخشنامه به این صورت هست که :

هر دانشجوی خارجی که بخواد بیاد مالزی و از اول برای پزشکی بخونه ، به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی ، نمیتونه در دانشگاههای دولتی مالزی ثبت نام کند ، چون این مورد فقط برای دانشجویانی هست که اهل مالزی هستند .

پس تا اینجا به شما دوستان خوبم که میخواهید تازه پزشکی بخونید ، گفتم که ، به دانشگاههای دولتی مالزی به هیچ عنوان برای پزشکی فکر نکنید .

حالا برای شما فقط دانشگاههای خصوصی میمونند که مورد تائید ایران نیستند ؛

دوستان خوبم ، شهریه تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاههای خصوصی مالزی ، بسیار بسیار زیاد هست ، برای مثال این مواردی که پزشکی دارند و من بررسی کردم ،


هزینه رشته پزشکی عمومی در دانشگاههای خصوصی بسته به نوع دانشگاه ، تقریبا بین 150 میلیون تومان تا 200 میلیون تومان هست .

هزینه رشته دندانپزشکی در دانشگاههای خصوصی بسته به نوع دانشگاه ، تقریبا بین 170 تا 240 میلیون تومان هست .

هزینه رشته  دارو سازی در دانشگاههای خصوصی بسته به نوع دانشگاه ، تقریبا بین 35 میلیون تومان تا 50 میلیون تومان هست .


این هزینه ها که گفتم برای طول کل دوره هست و به صورت سالیانه دریافت میشه ، مثلا رشته پزشکی 5 سال هست و کل هزینه را در پنج قسط از شما میگیرند .

این از این هزینه های سرسام آور .

در کنار این همه هزینه ، مدرکش رو ایران قبول نداره و بعد از فارغ التحصیلی اگه بخواهید برید ایران ، نمیتونید از مدرکش استفاده کنید .

و در کنار این موارد ، به هر حال دانشگاه خصوصی امتیاز کمتری نسبت به دانشگاه دولتی در دنیا داره و دانشگاههای خصوصی مالزی در رشته های پزشکی در دنیا ، چنگی به دل نمیزنه .

واقعا حیف هست این همه هزینه و آخرش هم به گونه ای که خدمتتون گفتم .


پیشنهاد من به همه دوستانی که میخواهید برای پزشکی به مالزی بیائین و تازه میخواهید پزشکی رو شرع کنید ، این هست که :

به هیچ عنوان به مالزی فکر نکنید و اول تلاش کنید که در دانشگاههای ایران پزشکی بخونید چون انصافا پزشکی ایران خیلی قوی هست و حیفه این همه پول بیاد اینجا خرج بشه ، بهتره که این پول در مملکت خودمون خرج بشه و اگر واقعا دوست دارید در یک دانشگاه خارجی پزشکی بخونید ، به مالزی نیائید و به کشورهای بهتر از مالزی برید ، و از جاهای بهتری مدرک بگیرید . این همه پول باید خرج کنید فقط برای تحصیل ، و کلی پول هم باید خرج زندگی در مالزی بکنید ، حالا چرتگه بنداز ببین چند میشه .

پس در مورد پزشکی دور مالزی همون خطی که اول پست گفتم رو بکشید و بهش فکر نکنید .

و به همین دلایلی که گفتم ، من دیگه اطلاعات جزئی تری در مورد پزشکب نمینویسم چون به درد کسی نمیخوره و دوست ندارم با این شرایط یکی از هموطنانم بیاد اینجا و اینهمه هزینه کنه .

و اما بریم سراغ دسته دوم ...

دوسته دوم ، پزشکان عزیز و زحمت کشی هستند که میخوان برای گذراندن دوره های تخصص به مالزی بیان و تخصصشون رو در مالزی بگیرند .


شرایط ادامه تحصیل برای دوره های تخصص پزشکی در مالزی برای پزشکان :

همون طور که پیداست ، شما دوستان عزیز پزشک هستین و میخواهید در رشته مورد نظرتون تخصص بگیرید ، مثلا یک نفر پزشکی عمومی خونده در ایران یا هر جای دیگه و میخواد برای تخصص مغز و اعصاب بیاد اینجا و یا یک نفر دندان پزشکی خونده و میخواد برای تخصص جراحی فک و لثه بیاد مالزی .

برای گذراندن دوره های تخصص پزشکی در مالزی ، معمولا همه رشته ها رو 3 تا از دانشگاههای دولتی در مالزی دارند که عبارتند از :

دانشگاه UKM

دانشگاه UM

دانشگاه USM

مدارک دوره های تخصص از این 3 دانشگاه ، مورد تائید ایران و همه جای دنیا هست و از نظر دولت و وزارت علوم مالزی ، مشکلی برای دانشجویان خارجی نیست و هر دانشجوی خارجی که شرایطش رو داشته باشه میتونه تخصصش رو در یکی از این 3 دانشگاه بگیره .

یکی از دوستان خوب و صمیمی همسرم که دوره پزشکی اش را در ایران خونده و تمام کرده بود ، اون دور دورها ، به مدت 2 هفته ای اومد مالزی پیش ما که هم تفریحی کرده باشه و هم دیدارها تازه شده باشه و هم اینکه به کمک ما یک تحقیق کلی کرده باشه که اگه شرایط خوب باشه برای تخصص بیاد مالزی .

و از اونجایی که این دوست همسرم یک زن عمو داره و اهل کشور مالزی هست ، رئیس بیمارستان دانشگاه UKM که یکی از پروفسورهای معروف و مشهور مالزی هم هست ، یک آشنائی و دوستی با این زن عمو داره و از این طریق ما تونستیم یک روز عصر به اتفاق هم بریم خونه این پروفسور و رئیس بیمارستان دانشگاه UKM و از نزدیک کلی اطلاعات ازش گرفتیم و بنده خدا رو خیلی اذیت کردیم و خیلی هم به ما کمک کرد . و ما هم از فرصت اسفاده کردیم و تا جائی که امکانش بود سوال پرسیدم تا بتونم یه خورده برای شما بنویسم .

تا اون روز هیچ وقت باور نمیکردم که یک روزی برم خونه همچین آدمی و این همه گرم بگیریم و دوستانه باشیم با هم .

خوب حالا بر اساس این موارد و چیزی که الان حاکم هست خدمتتون عرض میکنم .

ببینید دوستان خوبم ، شما که این همه زحمت کشیدین و ایران مدرک پزشکی یا همون دکترا گرفته اید ، اگه بخواهید برای تخصص به مالزی بیائید ، اینجا مدرک دکترای شما رو به عنوان لیسانس میشناسند ، یعنی میگن شما تازه لیسانس پزشکی گرفته اید .

و قانون اینجا برای اکثر رشته ها در دوره تحصص به این صورت هست که ، ابتدا به شما یک دوره کوتاه مدت 6 الی 8 ماهه به عنوان پرکتیکال ( Practical ) میدهند و بعد از این دوره یک امتحان میگیرند و اگر این امتحان رو قبول شدین ، تازه میرید وارد دوره فوق لیسانس پزشکی میشید .

و بعد از دوره فوق لیسانس پزشکی که تموم شد ، میتونید وارد دوره تخصص بشید و یکی از شاخه های تخصص رو بخونید .

بعضی از رشته های هم شرایطی دیگر دارند که همه در یک دایره و نزدیک به هم هستند منظورم شرایط پذیرش هست .

خوب حالا به این سادگی ها نیست .

در حال حاضر ، شرایط گرفتن پذیرش برای تخصص و یا فوق لیسانس پزشکی بسیار بسیار سخت هست و به این راحتی ها پذیرش نمیدهند .

باید شرایط خیلی خوبی داشته باشید که پذیرش بشید ، سابقه کار و مدرک زبان و مقاله علمی بین المللی و معدل خوب و فارغ التحصیلی از دانشگاه خوب ، اینها همه هستند .

هزینه تخصص هم خیلی زیاد نیست نسبت به لیسانس پزشکی و قابل تحمل تر هست و نسبتا معقولانه ، مثلا خیلی از رشته های ترمی 2 الی 3 میلیون تومان هست .

ولی شرایط پذیرش بسیار بسیار بسیار بسیار سخت هست ، چون اینها ترجیح میدهند که در رشته های پزشکی دانشجوهای خودشون رو بگیرند و ممکنه زمانی یا خودشون کسی رو نداشته باشند یا دلشون برای دانشجوی خارجی در دوره تخصص تنگ شده باشه که شما رو پذیرش کنند ، پس اصلا امیدوار کننده نیست .

هر زمان میخواهید اقدام کنید به هیچ عنوان حتی اگر شرایط خیلی خوبی هم داشته باشید ، مطمئن نباشید که بهتون پذیرش میدهند و هیچ کس هم نمیتونه بهتون بگه 100 درصد پذیرش میشید .

انجام کارهای اداریش داستان خیلی پیچیده ای داره و دراز که با کلی دردسر من کلیه مراحلش رو فهمیدم و میتونم به خوبی انجام بدم .

هر کسی خواست پذیرش بگیره من در خدمتم و به هیچ عنوان بعد از ارسال مدارک منتظر پذیرش نباشید ، فقط میتونم بگم شانسی هست و یک تیری در تاریکی ، باید مدارک رو ارسال کنید تا دانشگاه ارزیابی کنه بعد بهتون بگه پذیرش میشید یا نه ، و ارزیابی مدارک و دادن جواب هم تقریبا 4 ماهی زمان میبره . پس این یک تیری هست در تاریکی بزن شاید گرفت .

دیگه چیز خاصی به نظرم نمیاد که بخوام بهتون بگم ، باز هم اگه سوالی بود ایمیل بزنید ، بقیه اطلاعات در مورد زندگی و موارد دیگر هم در سایت هست .

امیدوارم که این اطلاعات براتون مفید باشه

میلاد

+/-
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
آدرس سایت:
عنوان:
 
+/- نظر ها
افزودن جدید
دکتر رجبی  - تشکر   |2012-01-02 00:40:38
سلام آقا میلاد عزیز
من و همسرم پزشک هستیم و
هر روز و هر شب از سالها پیش مطالب شما را
میخوانیم و با نوشته های شما و اتباط گرم و
صمیمی شما و همسرتان آرامش خاصی میگیریم ،
خیلی خوب و صمیمی مینویسید و تشکر میکنیم.یک
ایمیل مفص برایتان ارسال کردم و منتظر جواب
هستماگر فرصت داشتید
______________________
جواب
:
سلام بر دکتر زحمت کش ، من هم با نظرات صمیمی
شما و هزاران ایرانی دیگر که از همه جای ایران
مطالب من را میخونند بسیار آرام و خوشحال
میشیم. بعد از ارسال ایمیل حداکثر 24 ساعت بعد
جواب را براتون ارسال میکنم.یا حق
Kamyar   |2012-01-02 01:13:48
عالی بود...

کامیار
__________________
جواب : متشکرم
کامیار جان
زهرا   |2012-01-02 03:19:26
قلب هادريچه نفوذندآنكه صادقانه نفوذ
كندماندگارترين است .سلام حال واحوالتون خوش
وشادوخوبه ؟چرابي رحم ؟اتفاقاخيلي عاليه كه
بجاي باغ سبزحقيقت رونمايش ميديدومطمئنن
دوستان صادقتون هم ازاين صداقت لذت برده
ونهايت استفاده روهم ميكنن مث هميشه عالي
وخوب بودوموفق
وپيروزباشيد
_________________________
جواب : ممنون و
متشکر از شما و همه دوستان که اینگونه مطالب
من رو دقیق میخونید . و لطفتان را در این قسمت
اعلام میکنید.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
کانال ما در تلگرام
آگهی
تماس با ما

     فرم مشاوره و ارزیابی رایگان 

      اینجا را کلیک کنید                                                                                                                                                                                                                                   

       شماره تماس مالزی

     0060172013700

      تلگرام-واتس آپ - وایبر

      7 صبح الی 5 عصر به وقت ایران

             ایمیل 

   irantomalezi@gmail.com

قبل از تماس فرم مشاوره را تکمیل و ارسال نمائید. شماره تماس مالزی در لاین وایبر و واتس آپ فعال میباشد.ساعات تماس با شماره مالزی هر روز 7 صبح الی 5 عصر به وقت ایران .

اطلاعات به روز مالزی در این سایت

 www.irantomalaysia.com

اطلاعات مشمولین سربازی
توصیه ها مهم از زبان میلاد
در خبرنامه سایت عضو شوید
Powered by WebGozar

 برای عضویت در خبر نامه نامتان را در مستطیل اول و ایمیلتان را در مستطیل دوم وارد کنید سپس روی مستطیل ارسال به خبر نامه کلیک کنید.بعد از عضویت در این خبر نامه ، هر زمان که مطلب جدیدی در سایت بنویسم و هر تغییر یا ویرایشی در نوشته های موجود بدهم از طریق سیستم خبرنامه به شما اطلاع میدهیم یعنی به ایمیلی که در بالا وارد میکنید ارسال میکنیم .