سلام به همگی

امیدوارم که خوب و سلامت باشید و هیچ وقت پاتون به بیمارستان و کلینیکو آزمایشگاه و همچین مکانهایی نرسه و همیشه تنتون سالم و پرانرژی باشه .

توی این پست میخوام در مورد بیمارستانهای مالزی ، دارو درمان ، هزینه بیمارستان و هزینه خرید دارو و همچنین بیمه های درمانی که اینجا به دانشجوها میدهند  یه خورده براتون بنویسم که اگر خدایی ناکرده کارتون به اویجور جاهایی افتاد تونسته باشم یه کوچولو بهتون کمک کرده باشم با این دستنوشته هایم و تجربه های چندین سال زندگی و تحصیل در مالزی .

قبل از اینکه شروع کنم ، خدمتتون عرض کنم که سطح بهداشت در مالزی ، نسبت به ایران یه خورده پائینتر هست ولی این مسئله کاملا شخصی هست و مطمئنا اگه جای نسبتا خوب زندگی کنید و خودتون بهداشت رو رعایت کنید همانند ایران میشه براتون و این مسئله چیزی نیست که بخواد مانع رسیدن شما به هدفتون باشه ، پس زیاد در موردش نمینویسم و میرم سر اصل مطلب  .


بیمه های خدمات درمانی دانشگاه ها و کالج های مالزی  :

دوستان خوبم ، شما در هر دانشگاه و هر کالجی که در مالزی ثبت نام میکنید ، از زمانی که شما به مالزی میرسید و در دانشگاه ثبت نام نهای رو انجام میدین ، دانشگاه یا کالج یک مبلغی جهت بیمه خدمات درمانی از شما میگیرند که اینجا بهش میگن insurance fee ، این هزینه که به عنوان بیمه خدمات درمانی از شما میگیرند اجباری هست و همه دانشجویان هم موظف هستند که این هزینه را بدهند ، و بسته به نوع کالج و دانشگاه کاملا متفاوته ، بعضی از دانشگاهها سالی 300 رینگیت میگیرند ، بعضی هاشون سالی 500 رینگیت و بعضی ها تا سالی 800 رینگیت هم میگیرند و حداکثر هر سالی 1000 رینگیتSurprised Cry.

وقتی شما این هزینه را میدهید ، یک کارت به عنوان کارت بیمه میدهند به شما که یک سال اعتبار داره و سال بعد دوباره بعد از پرداخت هزینه ، تمدید میشه .

معمولا هر دانشگاهی جهت ارائه خدات درمانی با چندین بیمارستان در کشور مالزی قرارداد داره ، همون روزی که شما کارت بیمه را دریافت میکنید ، دانشگاه یک دفترچه به شما میده که توی اون دفترچه یک لیست کامل از بیمارستانهایی هست که دانشگاه باهاشون قرارداد داره و شما میتونید برید اونجا و از کارت بیمه تان استفاده کنید .

بعضی دوستان فکر میکنند مثلا با سالی انقدر رینگیت که خودشون رو بیمه میکنند ، میتونند سر هر هفته برن مجانی همه قسمتهای بدن رو چک کنند و انواع و اقسام جراحی و زیبایی و عمل بینی و انواع داروهای گرون و  اینجور چیزها ر انجام بدهند ویا بخرند و هیچ هزینه ای پرداخت نکنند .

نه اصلا اینطور نیست دوستان خوبم .

کارت بیمه شما فقط و فقط زمانی استفاده میشه که شما به یکی از بیمارستانهایی که دانشگاه باهاش قرارداد داره برید و حداقل 24 ساعت در اون بیمارستان دور از جونتون بستری بشید ، تا بتونید از کارت بیمه استفاده کنید .

مثلا شما میرید به اون بیمارستان مراجعه میکنید ، و بنا به دلایلی که دکتر تشخیص میده شما بستری میشید ، قرارداد بعضی از دانشگاهها به این صورت هست که شما موقع تسویه حساب کارت بیمه رو نشون میدین و هیچ پولی از شما نمیگیرند و بعضی ها 50 درصد میگیرند و در اکثرشون به این صورت هست که شما خودتون پول بیمارستان رو حساب میکنید و یک نامه از بیمارستان میگیرید که شما یک روز اونجا بستری شده اید  و رسید همه پولهایی رو هم که پرداخت کرده اید رو میگیرید و میبرید دانشگاه و دانشگاه پول شما رو بعد از حسابرسی بهتون میده . حالا در این مورد هم بعضی از دانشگاهها کل هزینه  شما رو میدن و بعضی هاشون کل هزینه را نمیدهند ، مکنه که 50 درصد یا کمتر و یا بالای 50 درصد از هزینه ای که به بیمارستان داده اید رو به شما بدهند .

پس فراموش نشه که برای درمانهای سرپایی و سرما خوردگی و اینجور مسائل که یک ساعت توی بیمارستان میرید ،  روی بیمه دانشگاه حساب نکنید .

البته بعضی از دانشگاهها هستند که برای درمانهای سرپایی و دندانپزشکی هزینه شما رو در صورتی که رفته باشید بیمارستان طرف قرار داد بهتون میدهند ولی تعداد همچین دانشگاههای خیلی خیلی کمه .

دوستانی هم که متاهل هستند و همسر یا فرزندانشون درس نمیخونند اینجا و فقط به عنوان همراه در کنارشون هستند میتونند از شرکتهایی که اینجا هست و به طور آزاد شما رو بیمه میکنند ، استفاده کنید و همسر و فرزندانتون رو بیمه کنید ، هزینه و شرایطش رو اینجا که بیائین و به اولین مرکز بیمه مراجعه کنید بهتون میگن ، چند شرکت ایرانی هم هستند که این کار رو میکنند و هزینه ها تقریبا با مبالغ بالا یکی هست با یه خورده بالا و پائین .


بیمارستانهای مالزی :

در مالزی مثل ایران خودمون و همه جای دنیا ، 2 نوع بیمارستان داریم ، یکی بیمارستانهای خصوصی و یکی هم بیمارستانهای دولتی و در کنار این دو نوع بیمارستان ، مطب های شخصی پزشکان نیز هست که اینجا بهش میگن کلینیک .

من خودم خدا را شکر در طول عمر 10 سال و چند ماهی Laughing Laughing( D: ) که خدا بهم داده ،  تا به حال به بیمارستان نرفته ام مگر اینکه جهت عیادت مریض ، و فقط چند باری به دندانپزشکی مراجعه کرده ام .

در کشور مالزی هم تقریبا 2 الی 3 بار همسرم رو به بیمارستان برده ام و یک بار هم خواهر همسرم بنده خدا را که برای مسافرت اومده بود پیش ما .

ولی برای نوشتن این پست و جمع آوری مقداری اطلاعات برای شما هموطنان خوبم ، به چندین بیمارستان که هر از گاهی سر راهم دیده ام رفته امو یه کوچولو اطلاعات جمع آوری کرده ام تا بتونم یه کوچولو براتون بنویسم چند باری هم که با همسر مهربان رفته ایم  تا بتونم یه مقدار برای شما بنویسم ، امیدوارم که با دعای خیر شما دیگه هیچ وقت گذرم به اونجور جاها نخوره .

در مالزی مثل همه جای دنیا و هر کشوری که شما فکرش رو بکنید ، هم بیمارستان خوب داره و هم بیمارستان بد ، یکسری بیمارستان اینجا هست که حتی دوست ندارید از نزدیکشون رد بشید و یکسری بیمارستان اینجا هست که واقعا ، وقتی وارد میشید ، احساس میکنید که وارد یک هتل 17 ستاره با مهربانترین آدمهای دنیا شدین .

ولی خوب یک جمع بندی که بکنم براتون ، تقریبا 80 درصد بیمارستانهای اینجا خوب هستند . امکانات بیمارستانی هم انصافا خیلی خوبه .

وارد هر بیمارستانی که شما بشید ، با یک احترام کامل شما رو تحویل میگیرند ، و بعد از پذیرش شما رو نزد پزشک میفرستند ، باور کنید پزشکان مالزی اینقدر مهربان و آروم هستند که ادم بعد از ویزیت دوست نداره از اتاقش بیاد بیرون .

یادم میاد برای اولین بار که به خاطر یک نارحتی کوچولو همسرم رو به یکی از بیمارستانهای مالزی برده بودم ، وارد که شدیم یک نفر اومد استقبالمون و ما رو راهنمایی کرد تا قسمت پذیرش و به ما نوبت داد .

خلاصه با یک احترام خاص ، ما رفتیم پیش خانم دکتر ، خیلی مهربان و آروم کار ما رو انجام داد و جالب اینجاست که خود خانم دکتر بلند شد با ما اومد و مارو برد سمت داروخانه موجود در بیمارستان داروها رو خودش گرفت ، و رفتیم توی اتاقش چند دقیقه هم برامون توضیح داد که چطوری استفاده کنیم .

بعد دوباره ما رو برد قسمت پذیرش برای تسویه حساب. واقعا جالب بود برام که یک دکتر اینطوری برای ما کار انجام میداد چون توی عمرم ندیده بودم .

اونقدری خوب بود که به خانمم گفتم چقدر خوبه اینجا ادم مریض میشه ها  . حالا در کنار این فرض کنید برید یک بیمارستان بهتر و به قول شما ، کلاس بالاتر ، ببینید چیکار میکنند .

در کنار این ، مطب پزشکان شخصی هم که در سطح شهر هستند و با نام کلینیک اینجا میشناسندشون ، به همین گونه خوب برخورد میکنند .


هزینه دارو و هزینه بیمارستان در مالزی :

اسم این قسمت که میاد یه خورده میترسم ، چون یک دفعه با خرید چند تا قرص و دارو ، در کانتر حساب در بیمارستان ، دوست خوبمان در کانتر پذیرش مبلغ 500 رینگیت چشمان میلاد را نوازش داد ، البته چون برای خرید داروهای همسر بود اصلا بهش فکر نکردم .

یادمه یک بار دیگه هم باجناقم از ایران اومده بود مالزی پیش ما ، بنده خدا سرما خورده بود ، گفت بریم کلینیک نزدیک خونتون ، یک چند تا قرص سرماخوردگی و آموکسی سیلین بگیریم ، بنده خدا از دنیا بی خبر ، روی 10 رینگیت حساب کرده بود ولی همون 2 بسته قرص نزدیک 50 رینگیت شد ، تا 3 ساعت سیستم بدنیش قفل شده بود ، گفت بابا این چند تا قرص توی ایران 1000 تومان هم نمیشه ، اینجاخیلی گرونههههه!!!!!

آره دوستان خوب من ، اینجا هزینه دارو و بیمارستان نسبت به ایران گرونتره ولی من به تفکیک به طور خلاصه ، یه چیزهایی در موردش میگم که اگه اومدین مثل باجناق من هنگ نکنید و با آرامش هزینه را پرداخت کنید .

برای مثال اگر برای یک سرماخوردگی کاملا ساده و معمولی به یک بیمارستان خصوصی برید حداقل باید 300 رینگیت هزینه ویزیت و دارو بدین ، و اگر به یک بیمارستان تخصصی و یا فوق تحصصی برید ، تقریبا باید 450 تا 500 رینگیت هزینه دارو و ویزیت بدین ، حالا حساب کن اگه خدایی ناکرده بیماری خاص داشته باشید و یا یه چیزی بالاتر از سرماخوردگی باشه ، چه بلایی بر سر جیبان مبارک شما می آید ، پر از خالی میشوند .

و یک نکته باحال اینکه ، اگه به بیمارستانهای دولتی مراجعه کنید ، هزینه در اکثر مواقع از ایران هم کمتر میشه ، مثلا یک بیمارستان یکی از دوستان مالایی من رفته بود کل هزینش شد یک رینگیت و یکی از دوستان ایرانی هم رفته بود کل هزینش برای یک سرماخوردگی شده بود 20 رینگیت ، اینجا هزینه بیمارستان دولتی خیلی پائینه .


هر وقت خدایی ناکرده مریض شدین چیکار باید کرد :

برای رفتن به بیمارستان زمانی که شما وارد میشید ، ابتدا به قسمت پذیرش میرید که یک تابلو بالاشه و نوشته ( reception ) ، و بهشون میگین که برای چی رفتین ، مثلا برای سرماخوردگی یا معده درد و یا هر چیز دیگه ای ، اونها با توجه به مشکلی که شما دارید ، یک هزینه ای به عنوان پیش پرداخت از شما میگیرند که بهش میگن دیپوزیت ( Deposit ) ، بعد میرید پیش دکتر و از همون جا هم داروهاتون رو میگیرید و در نهایت داروخانه که میخواهید پول دارو بدین ، هزینه اولیه رو کم میکنه و اگه اضافه باشه بقیه اش رو بهتون میده .

بعضی از بیمارستانهای دولتی هم باید براشون نامه ببرید مثلا وقتی میرید اونجا میگه کی شمارو معرفی کرده ، در مورد لازمه خدمتتون بگم که ، اگه شما به کلینیکهای سطح شهر برید ، اگه مشکلتون خاص باشه ، اونها یک نامه ای به شما میدهند و شما رو به بیمارستان معرفی میکنند که برید پیش متخصص ، و اون لحظه به دکتر بگید که شما رو به بیمارستان دولتی معرفی کنه تا هزینه  کمتری متقبل بشید .


از ایران چه داروهایی با خودتون بیارید :

ماشاءلله اکثر ما ایرانی ها هم که خودمون یه پا پزشک هستیم و معمولا از اکثر داروها سر در میاریم ، و خیلی از بیماریها رو مثل سرماخوردگی با دارو توی خونه رفع میکنیم و نیازی نیست بریم بیمارستان ، موقع اومدن به مالزی سعی کنید موارد زیر رو همراه خودتون داشته باشید و از هر کدام 2 بسته حداقل بیارید :

قرص سرماخوردگی

قرص کدئین

قرص آنتی هیستامین

قرص آموکسی سیلین

قرص معده

قرص سردرد و سرگیجه

قرص اسهال

و یکسری از موارد دیگه که خودتون میدونید ، و خواهشا شربت مربت Laughing با خودتون نیارید .چون ممکنه توی فرودگاه گیر بدهند .

دوستانی هم که بیماری خاص دارند ، پرونده پزشکی و نسخه پزشک و داروهایی که استفاده میکنه را حتما بیارن با خودشون.

یک نوع قرص هم در مالزی هست به نام پانادول که عکسش رو من اینجا میذارم ، نمیدونم واقعا چه چیزی در این قرص هست ، کمتر از 5 دقیقه درد رو تسکین میده ، البته بیشتر برای سردرد خوبه ولی خودشون میگن هر دردی داشته باشی این قرص خوبه ، توی همه داروخونه ها و سوپر مارکتهای سطح شهر میتونید بخرید و قیمتش هم تقریبا هر بسته 5 رینگیت هست .                                   هزینه دندان پزشکی در مالزی :

اگر دلتان برای جیبان میسوزد ، اگر دلتان به حال دندانهایتان میسوزد ، و اگر برای یک عصب کشی دندان نمیخواهید کل موجودی و خرجی ماهتون رو بدین ، حتما حتما سعی کنید ، قبل از اومدن به مالزی به یک دندانپزشک مراجعه کنید و همه دندان ها رو چک کنید و مشکل دارها رو درست کنید .

چون اینجا واقعا هزینه دندان پزشکی خیلی خیلی از ایران گرونتره ، چند تا دندان پزشک ایرانی هم اینجا هستند ، که من خودم یک بار پیش یکیشون رفتم ، باور کنید یک دندونی که توی ایران 3ماه قبلش پر کرده بودم 80 هزار تومان ، همین جا پیش این پزشک عزیز ایرانی پر کردم به قیمت 3برابر ایران، البته با کلی چونه زدن و تخفیف گرفتن ، و ناگفته نماند که دندانپزشکی های مالایی هزینه کمتری از دندانپزشکان ایرانی میگیرند .

معمولا دانشجویان ایرانی هر سال یکبار میرن ایران ، سعی کنید در اون سفر حتما اگر دندانهایتان مشکل داره در ایران رفع کنید .

دوستان و هموطنان خوبم ، در این مورد دیگه پیزی به ذهنم نمیرسه که براتون بنویسم ، اینها هم تجربه های خودم بود تقریبا که نوشتم و مواردی که اینجا دارم میبینم ، امیدوارم که اولا هیچ گذرتون به بیمارستان و کلینیک و دندان پزشکی نیوفته و اگر هم خدائی ناکرده افتاد ؛ مطالب این پست که براتون نوشتم ، مفید باشه .

باز هم در این مورد اگه سوالی بود ، در خدمتتون هستم .

انشاءلله که همشه تنی سالم داشته باشید

یاران خوبم ،لطفا در قسمت نظرات که زیر همین پست هست سوال نپرسید و فقط نظرتون را بنویسید ، هر سوالی براتون پیش اومد ، از طریق ایمیل ارسال کنید ، چون در قسمت نظرات سوالها جواب داده نمیشه و این قسمت فقط برای نوشتن نظرهای خوب شما در مورد این پست هست که من بدونم این مطلب براتون مفید بوده یا نه.پیشاپیش از نظرهای گرمتون ممنونم.

 

+/-
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
آدرس سایت:
عنوان:
 
+/- نظر ها
افزودن جدید
زهرا   |2011-11-01 21:45:45
سلام ميلادجان خيلي وقته كه منتظرنوشته هاي
جديدت بودم ممنون اطلاعات خيلي خوبي روداده
بودي اميدوارم كه خودت وهمسرت وتمام ايراني
هايي كه اونجاهستن تني سالم وبدورازهربيماري
وگرفتاري داشته باشن
_________________________
جواب
:
مرسی زهرا خانم .امیدوارم که شما هم همیشه
شاد و سالم و پرانرژی باشید
ali   |2011-11-01 21:45:16
خیلی ممنون ... واقعا اطلاعاتی که در اینجا
برای خواننده ها قرار میدین .. بسیار مفید هستش
..
انشالله هیچکس .. خصوصا شما و همسر محترمتون
هرگز گذرتون به کلینیک و بیمارستان نیفته
.
_______________________
جواب :
درود علی جان ، ممنون
از نظرت به همچنین شما
حميد  - تشكر   |2011-11-01 21:42:17
آقا ميلا گل سلام
مطالب خيلي كاملي ميدين
اميدوارم هميشه خودت و همسر محترمت سالم و
پرانرژي و سلامت باشيدو هيچگاه نيازمند
دواودكتر نشيد.
هميشه با انرژي باشيد و مطالب
جديد بنويسيد كه همه پستهاتون ماهه
ماه
_________________________
جواب :
متشکرم حمید جان ،
این لطف زیاد شما و دعای خیر شما تا زمانی که
هست ما هیچ غمی نداریم و امیدوارم شما هم
همیشه شاد و سالم باشید
sara  - salam   |2011-11-01 21:44:16
salam agha milad har roz sar mizadam bebinam matlab jadid nazashtin.alan ke
umadam kheili khosh hal shodam didam matlab jadid gozashtin :D/vaghean dastetun
dard nakone ensha alah ke shoma va hamsare geramitun hich vaght ratun be
bimarestano kilinik nayofte va hamishe salemo salamat bashin.bazam migam
dastetun dard nakone.
__________________________
جواب :
سارا خانم
واقعا لطف بی ریای شما رو من و همسرم تحسین
میکنیم . از خدا میخوام که به همه ارزوهاتون
برسید و هیچ وقت مشکلی توی زندگی نداشته باشید
و گذرتون به بیمارستان و... نیفته . باز هم مرسی
که منتظر دستوشته های جدید میلاد میمونید.
چیمن   |2011-11-02 03:51:42
واقعا از اطلاعات مفید و جامعتون ممنونیمو
سعی میکنیم اگه اومدیم اونجا مریض
نشیم
_____________________
جواب :
متشکرم . سعی کنید هر
جای که میرید مریض نشید
parisa   |2011-11-02 07:18:00
mese hamishe bi naziro mokhtasaro mofid. ma shahrivar malezi budim,sarma khordim
az panadol estefade kardim. merc
______________________
جواب :
مرسی
ازنظرتون امیدوارم بهتون خوش گذشته باشه .
هادی  - تشکر و چند سوال؟   |2011-11-06 01:50:49
سلام میلاد عزیز،بسیار خوشحال و خورسندم از
اینکه با دوست خوبی همچون شماآشنا شدم. از این
که زوایای مختلف زندگی در مالزی رو بررسی می
کنید تا علاقه مندان به ادامه تحصیل در مالزی
با چشم باز دانشگاه مورد علاقه و کشور مالزی
را انتخاب کنند بی نهایت سپاسگذاریم.درخواستی
هم داشتیم و آن این که لطفا در رابطه با تعداد
واحد های درسی مقطع دکترا در رشته مدیریت
بازرگانی اطلاعاتی در اختیاربازدید کنندگان
سایت قرار دهید.1-این که چند واحد درسی در مقطع
دکترا داریم و چند سال پاس کردن واحدها زمان
می بره و پایان نامه چطور(چقدر زمان می
بره)؟2-سیستم ارزیابی دانشجویان به چه صورت
هست؟در طول ترم ارزیابی می شوند ویا امتحان
پایان ترم گرفته می شود ؟ ارزیابی نمره ها کمی
است یعنی 17 یا 18 و یا این که به صورت کیفی است A
یا B و...و3- این که آیا در سیستم آموزشی
کشورمالزی مشروطی هم وجود دارد یا خیر؟ و4- آیا
با 50 یا 60 میلیون میشود 4 سال زندگی دانشجویی
متوسطی در مالزی داشت؟بی نهایت
سپاسگذاریم.موفق و پیروز باشید.از طرف
دوستدارانت در ایران.
__________________________
جواب
:
مرسی هادی جان ...
saman  - tankx   |2011-11-08 01:53:24
tashakor az shoma agha milad aziz mer30 az etelaate mofidetun az unjayi ke man
vase sale dige baraye edeme tahsail hamrahe hamsaram miyaym malezi in gholo
midam ke hatman baraye didanet davatetun konam .ta az rahnamayihaye chandin
salatun tashakor konam dostdaretun saman
مهمان   |2011-12-04 06:12:43
با سلام و عرض خسته نباشيد به شما
خواستم اولا
از سايت خوب و مطالب مفيدتون خيلي تشكر كنم كه
به راستي كامل است و ثانيا بابت مشاوره هاي
عالي،سريع و بي دريغ تون بسياااااار زياد
تشكر كنم ما به داشتن هموطني مثل شما كه
اينقدر خالصانه و بي ريا تجربيات كارامدش را
در اختيار بقيه ميگذارد افتخار مي كنيم
موفق
و پيروز باشيد
غزال   |2011-12-08 12:37:00
چقدر دلسوزانه همه چیو نوشتین مرسی

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
کانال ما در تلگرام
آگهی
تماس با ما

     فرم مشاوره و ارزیابی رایگان 

      اینجا را کلیک کنید                                                                                                                                                                                                                                   

       شماره تماس مالزی

     0060172013700

      تلگرام-واتس آپ - وایبر

      7 صبح الی 5 عصر به وقت ایران

             ایمیل 

   irantomalezi@gmail.com

قبل از تماس فرم مشاوره را تکمیل و ارسال نمائید. شماره تماس مالزی در لاین وایبر و واتس آپ فعال میباشد.ساعات تماس با شماره مالزی هر روز 7 صبح الی 5 عصر به وقت ایران .

اطلاعات به روز مالزی در این سایت

 www.irantomalaysia.com

اطلاعات مشمولین سربازی
توصیه ها مهم از زبان میلاد
در خبرنامه سایت عضو شوید
Powered by WebGozar

 برای عضویت در خبر نامه نامتان را در مستطیل اول و ایمیلتان را در مستطیل دوم وارد کنید سپس روی مستطیل ارسال به خبر نامه کلیک کنید.بعد از عضویت در این خبر نامه ، هر زمان که مطلب جدیدی در سایت بنویسم و هر تغییر یا ویرایشی در نوشته های موجود بدهم از طریق سیستم خبرنامه به شما اطلاع میدهیم یعنی به ایمیلی که در بالا وارد میکنید ارسال میکنیم .