سلام بر شما دوستداران ایران تو مالزی

امیدوارم که حالتان خوب و دلتان شاد و روزهاتون موفق باشه

در این پست میخوام در مورد هزینه های برق در مالزی و اطلاعات مورد نیاز شما در این زمینه برایتان بنویسم ...


هزینه مصرفی ماهیانه برق در مالزی ماهیانه چقدره ؟

همان طور که میدونید ، هزینه  برق به موارد خیلی زیادی بستگی داره ، اینکه چه تعداد و چه نوع وسایل برقی در خونه داشته باشید و اینکه این وسایل پرمصرف باشند یا کم مصرف و ....

خیلی از شما سوال میکنید که چقدر پول برق توی مالزی میاد و چیکار کنیم که این هزینه کمتر بشه .

همون طور که میدونید در کشور مالزی تقریبا هوا گرم و شرجی هست و در بعضی از ساعتهای روز ، استفاده از کولر لازم هست ، بعضی از دوستان رو هم من میشناسم که با هوای اینجا مشکلی ندارند و اصلا کولر در خونه ندارند ( چه کیفی میکنند اینا)

توی مالزی یکی از مهمترین وسایلی که روی هزینه برق خیلی تاثیر میذاره ، کولر هست . پس من اینجا هزینه برق رو بر اساس داشتن و یا نداشتن کولر توضیح میدم که بهتر متوجه بشید و اول از خونه خودمون در مالزی مثال میزنم .

ما توی خونمون وسایل زیر رو داریم :

پنکه سقفی ، یخچال از نوع بزرگش ، اتو ، مایکروفر، 2 عدد لبتاب و یک عدد کامپیوتر، اتوف کتری برقی، آبگرمکن برقی، ماشین لباسشوئی ،تلویزیون که خیلی وقتها الان برای بچمون روشنه و در حال نشون دادن کارتون هست ، و کولر .

ما چون خونمون در یک منطقه خنک هست ، خیلی خیلی کم کولر رو روشن میکنیم.

وقتی از کولر استفاده نمیکنیم ، با استفاده کردن از همه وسایل بالا بجز کولر ، تقریبا ماهی 45 الی 60 رینگیت پول برق میاد برامون ، این مبلغ هم برای هر ماه هست .

پس این شد هزینه هر ماه برق برای یک خونه که همه وسایل بالا رو داشته باشه ، بجز کولر . حالا من هزینه برق مصرفی برای یک کولر رو هم بهتون میگم .

کولرها در مالزی انواع و اقسام مختلفی دارند از انواع و اقسام شرکت ها ، ولی به طور کلی به 2 دسته تقسیم میشن :

کولرهای پرمصرف یا معمولی

کولرهای کم مصرف یا اینورتر


اگه شما یک کولر معمولی داشته باشید و تقریبا روزی 8 ساعت روشنش کنید ، فقط هزینه این کولر ماهی تقریبا 150 الی 180 رینگیت پول برقش میشه و اگه این آقای کولر کم مصرف باشه و روزی تقریبا 8 ساعت روشن باشه ، حدودا ماهی 60 الی 80 تا پول برقش براتون میاد .


پس دیدین که هزینه برق مصرفی کولر خیلی زیاده اینجا

پس یک جمع بندی میکنم که شما هم بهتر مطلب رو بگیرید :

هزینه ماهیانه  برق در مالزی با وسایل رایج در منزل بدون استفاده از کولر: تقریبا ماهی 45 تا 60 رینگیت

هزینه ماهیانه برق در مالزی با وسایل رایج + کولر معمولی که روزی 8 ساعت روشن باشه : تقریبا ماهی 195 تا 220 رینگیت

هزینه ماهیانه برق در مالزی با وسایل رایج + کولر کم مصرف که روزی 8 ساعت روشن باشه: تقریبا ماهی 105 تا 120 رینگیت


قبض برق رو چگونه پرداخت کنید :

معمولا 95 درصد ایرانیانی که در مالزی زندگی میکنند در آپارتمانهای چند طبقه هستند ، در زیر هر آپارتمان یک عدد صندوق پستی مربوط به هر واحد آپارتمان موجود هست که کلیدش هم در جیبتان باید موجود باشه ، سر ماه کلید رو برمیدارید میرید در صندوق رو باز میکنید و قبض برق را با آرامش از صندوق بیرون میکشید و با آرامش درب رو میبندین .

اگر حساب بانکی در مالزی دارید و حساب اینترنتیتون هم فعال هست ، خیلی راحت میتونید ، اینترنتی قبض برق را پرداخت کنید ، داخل حساب اینترنتی هر کدام از بانکهای مالزی که برید ، یک گزینه ای داره به نام Utiliti  ، این گزینه رو که وارد بشید بعد یک گزینه دیگه داره به نامه Tenaga National Berhad  روی این گزینه که کلیک کنید ، یک کادر باز میشه و 2 تا گزینه بیشتر نداره که نیاز دارید پرش کنید ، یکی شماره حساب شما در اداره برق ( که در قسمت بالای قبض برق سمت چپ نوشته شده ) و یکی هم مبلغ قبض هست که در واقع اخرین مبلغی هست که روی قبض برق در قسمت پائین سمت راست نوشته شده .

بعد هم کلیک و تمام .

اگر حساب بانکی و یا اینترنتی ندارید ، برای پرداخت قبض برق باید به نزدیکترین اداره پست محل زندگینون برید و قبض رو هم ببرید و پرداخت کنید . همه اداره های پست هم بالاش یک تابلو داره که نوشته POS MALAYSIA  ، اگر هم نتونستین پیدا کنید باید در گوگل سرچ کنید و اداره پست نزدیک خونتون رو پرداخت کنید ، یا از مدیریت ساختمان بپرسید و یا اینکه از همسایه ها .تصویر قبض برق در مالزی

در قسمت پائین قبض برق معمولا هزینه ای را که باید پرداخت کنید رو مینویسه و فونت نوشتش هم بزرگتر از بقه اعداد هست ، هزینه های ماه قبلتون هم بالاش مینویسه .

یک نکته و شاید یک خاطره جالب یکی از قبض برقهای میلاد در مالزی :

روزی روزگاری در یکی از ماههای سال من و همسرم برای مسافرت چند روزه اومده بودیم ایران ، وقتی هم که برگشتیم ، چون خیلی از کارهای بیرون خونه مونده بود ، تقریبا خیلی از ساعتهای روز رو بیرون بودیم و شبها هم که خونه بودیم مثل همیشه ، از وسایل برقی استفاده میکردیم ، تا اینکه سر ماه قبض برق اومد ، نه تنها قبض برقمون صفر بود ، بلکه زیرش هم یک پیغام تشکر نوشته بود ، یه خورده شک کردم ، گفتم با اینکه هزینه های برق این همه توی مالزی زیاده ، چرا این قبض اینطوریه ؟ اول فکر کردم اشتباه اومده ، با اداره برق محل زندگیمون تماس گرفتم وگفتم بابا ما این ماه فقط چند روزش خونه نبودیم و بقیه روزهای این ماه رو برق مصرف کردیم ، چرا قبضمون صفره ؟ آخه ترسیده بودم قبض اشتباه اومده باشه و پرداخت نکنیم و برق رو قطع کنند .

بهم گفت شما درسته که مصرف کردین ولی مصرفتون زیر 20 رینگیت بوده توی این ماه و همه کسانی که زیر 20 رینگیت در ماه برق مصرف کنند ، قبض برقشون صفر میشه ، نبودین که ببینید چه کیفی کردیم !!!!!!! آخه وقتی میدونید که هزینه برق یه جایی گرونه و قبض برقت صفر میاد آدم کلی خوشحال میشه .

این رو گفتم که شما هم با یه برنامه درست شاید بتونید قبضهای صفر تومانی داشته باشید .ما تا به حال 2 بار اینطوری داشتیم .

یادتون نره وقتی میخواهید خونه اجاره کنید برقش رو بگید براتون تسویه کنه و هر زمان هم که هزینه برق رو واریز میکنید ، تا اومدن قبض بعدی نگهش دارید که نکنه اشتباهی روی قبض جدید هم بیاد. بعد که قبض جدید رو واریز کردید میتونید قبض قبلی رو بندازید بره و قبض جدید رو مجدد نگه دارید تا بعدیش برسه.

خوب این از قبض برق .

امیدوام که اطلاعات این پست هم براتون مفید باشه و با برنامه های درست و منظم بتونیم هزینه های برق  را در مالزی به حداقل برسونیم و فراموش نکنید که قبض برق  رو سر موقع پرداخت کنید ، چون برق اگه قطع بشه باید برید اداره برق و حداقل یک روز برقتون قطعه تا بیان دوباره وصل کنند .

برای انجام هر کاری که مربوط به قبض برق میشه ، نمیتونید به هر اداره برقی که خواستید برید بلکه باید به همون اداره برقی برید که آدرسش در قبض برقتون نوشته شده.

مخلصیم

میلاد


یاران خوبم ،لطفا در قسمت نظرات که زیر همین پست هست سوال نپرسید و فقط نظرتون را بنویسید ، هر سوالی براتون پیش اومد ، از طریق ایمیل ارسال کنید ، چون در قسمت نظرات سوالها جواب داده نمیشه و این قسمت فقط برای نوشتن نظرهای خوب شما در مورد این پست هست که من بدونم این مطلب براتون مفید بوده یا نه.پیشاپیش از نظرهای گرمتون ممنونم.

+/-
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
آدرس سایت:
عنوان:
 
+/- نظر ها
افزودن جدید

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
کانال ما در تلگرام
آگهی
تماس با ما

     فرم مشاوره و ارزیابی رایگان 

      اینجا را کلیک کنید                                                                                                                                                                                                                                   

       شماره تماس مالزی

     0060172013700

      تلگرام-واتس آپ - وایبر

      7 صبح الی 5 عصر به وقت ایران

             ایمیل 

   irantomalezi@gmail.com

قبل از تماس فرم مشاوره را تکمیل و ارسال نمائید. شماره تماس مالزی در لاین وایبر و واتس آپ فعال میباشد.ساعات تماس با شماره مالزی هر روز 7 صبح الی 5 عصر به وقت ایران .

اطلاعات به روز مالزی در این سایت

 www.irantomalaysia.com

اطلاعات مشمولین سربازی
توصیه ها مهم از زبان میلاد
در خبرنامه سایت عضو شوید
Powered by WebGozar

 برای عضویت در خبر نامه نامتان را در مستطیل اول و ایمیلتان را در مستطیل دوم وارد کنید سپس روی مستطیل ارسال به خبر نامه کلیک کنید.بعد از عضویت در این خبر نامه ، هر زمان که مطلب جدیدی در سایت بنویسم و هر تغییر یا ویرایشی در نوشته های موجود بدهم از طریق سیستم خبرنامه به شما اطلاع میدهیم یعنی به ایمیلی که در بالا وارد میکنید ارسال میکنیم .